تولید محتوا چیست؟ 6 مرحله برای فرآیند تولید محتوا

تولید محتوا ممکن است به نظر آسان برسد، اما در واقع نیاز به یک فرآیند سازماندهی شده دارد تا بتواند نتایج مطلوب را ارائه دهد. بدون داشتن چارچوب مشخصی، ممکن است با چالش‌هایی مواجه شوید، مجبور به کوتاه آمدن از کیفیت شوید و با تاخیر روبرو گردید.

این امر همچنین می‌تواند مانع از بهبود استراتژی محتوایی و دستیابی به اهداف شما گردد. یک فرآیند تولید محتوای قوی می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف تعیین شده، حفظ کیفیت محتوا و مقیاس‌پذیری آن کمک کند. بدین ترتیب، قادر خواهید بود محتوایی خلق کنید که مخاطبان را درگیر و با آنها ارتباط برقرار نماید، با هدف ایجاد اعتماد و آگاهی از برند.

در این مقاله، مراحل ایجاد یک فرآیند تولید محتوای کارآمد را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند تلاش‌های شما در زمینه تولید محتوا را تسهیل و بهینه‌سازی نماید.

آنچه خواهی آموخت
 1. تولید محتوا چیست ؟
 2. مراحل یک فرآیند تولید محتوای داخلی ؟

تولید محتوا چیست ؟

تولید محتوا به معنای برنامه‌ریزی، ایجاد و ارائه محتوا به مخاطبان هدف است. این فرایند کامل، از ایده‌پردازی اولیه و مفهوم‌سازی گرفته تا توزیع نهایی محتوا را در بر می‌گیرد.

 به عبارت دیگر، تولید محتوا فراتر از صرفاً ایجاد یک قطعه محتوا است. این شامل ایجاد انواع محتوا مانند آموزشی، احساسی و تجاری است، که هر کدام نقش منحصربه‌فردی در استراتژی بازاریابی محتوا ایفا می‌کنند.

علاوه بر این، توزیع این محتوا در کانال‌های مختلف مانند رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های ایمیل یا وب‌سایت خودتان، تضمین می‌کند که پیام شما در هر جایی که مخاطبان شما بیشترین استقبال را داشته باشند، می‌رسد.

 هدف نهایی تولید محتوا، دستیابی به اهداف تجاری از طریق ایجاد ارتباط با مخاطبان، ایجاد اعتماد و آگاهی از برند است. این فرایند باید با برنامه‌ریزی دقیق انجام شود تا بتواند نتایج مطلوب را ارائه دهد.

تطبیق محتوای خود با فرمت‌های مختلف - مانند پست‌های وبلاگ، ویدیوها، اینفوگرافیک‌ها یا پادکست‌ها به شما این امکان را می‌دهد که به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید.

عوامل موثر در تولید محتوا

6 عامل وجود دارد که می تواند بر تولید محتوا تأثیر بگذارد:
 • اهداف: اهداف شما نحوه رویکرد شما به تولید کلی محتوا را مشخص می کند.
 • وظایف: فهرست کردن هر مرحله از تولید محتوای خود بر اساس چندین کار می تواند تضمین کند که یک فرآیند خوب و بدون نیاز به نظارت دارین .
 • نقش ها: تعیین مسئولیت ها در تیم شما باعث می شود که آنها به صورت فردی پاسخگو باشند .
 • ترتیب: ترتیب خاصی از کارها می تواند به شما کمک کند تا بفهمید محتوای شما در مسیر تکمیل شدن است .
 • جدول زمانی و سررسیدها: تنظیم جدول‌های زمانی مورد انتظار می‌تواند تضمین کند که شما بیشتر از زمان مورد نیاز طول نمی‌کشید و به خروجی محتوای مکرر پایبند هستید.
 • ایده محتوا: حفظ فهرستی از ایده‌ها برای محتوا می‌تواند به شما کمک کند تا هر بار که به یک محتوای جدید نیاز دارید، به جای تحقیق روی ایجاد تمرکز کنید.
در بخش‌های بعدی جزئیات بیشتری در مورد هر یک از عوامل کشف خواهیم کرد.

فرایند تولید محتوا به چه شکل است ؟

فرآیند تولید محتوا یک رویکرد دقیق برای ایجاد، ویرایش و انتشار محتوا از طریق دنباله ای از مراحل و گردش کار سیستماتیک است. این رویکرد تضمین می کند که محتوای شما به طور موثر برنامه ریزی، توسعه یافته، بررسی و منتشر شده است.

به عبارت دیگر، تولید محتوا فراتر از صرفاً ایجاد یک قطعه محتوا است. این شامل مفهوم‌سازی، ایجاد و توزیع انواع محتوا مانند آموزشی، احساسی و تجاری در کانال‌های مختلف است.

هدف نهایی تولید محتوا، دستیابی به اهداف تجاری از طریق ایجاد ارتباط با مخاطبان، ایجاد اعتماد و آگاهی از برند است. این فرایند باید با برنامه‌ریزی دقیق انجام شود تا بتواند نتایج مطلوب را ارائه دهد.

یک فرآیند ساده اما کارآمد برای تولید محتوا که با اهداف تجاری و بازاریابی همسو باشد و امکان مقیاس پذیری تلاش های بازاریابی محتوایی را فراهم کند، بسیار ضروری است. مراحل کلیدی این فرآیند تکرارپذیر معمولاً شامل برنامه ریزی، ایجاد، ویرایش و انتشار محتوا است.

اگر بدون چارچوب ساختاریافته محتوا تولید می کنید، به این معنی است که شما هدفی برای تولید محتوای خود ندارید .

یک سیستم تولید محتوا به خوبی مدیریت شده رتباطات کارآمد را در تیم ها تسهیل می کند و امکان همکاری موثر را فراهم می کند.

6 مرحله برای تولید محتوای موثر

تولید محتوای موثر باید بر اساس یک فرآیند سازماندهی شده باشد که شامل چندین عنصر ضروری برای موفقیت استراتژی بازاریابی شما باشد. بیایید نگاهی عمیق‌تر به مراحلی که برای تولید مؤثر محتوا نیاز دارید بیندازیم.

 1. برنامه ریزی
 • تعیین اهداف بازاریابی و محتوایی
 • شناسایی مخاطبان هدف
 • تحلیل محتوای رقبا و شناسایی فرصت ها
 • ایجاد یک تقویم محتوایی استراتژیک
 1. ایجاد محتوا
 • تولید محتوای اصلی (مقاله، ویدئو، اینفوگرافیک و غیره) بر اساس تحقیقات و برنامه ریزی
 • ایجاد محتوای حمایتی (شامل تیتر، توضیحات، تگ های متا و غیره)
 • تهیه تصاویر و فایل های چندرسانه ای مرتبط
 1. بازبینی و ویرایش
 • بررسی محتوا از نظر محتوا، سبک نگارش، بهینه سازی برای موتورهای جستجو و غیره
 • انجام ویرایش های لازم برای بهبود کیفیت و اثربخشی محتوا
 1. انتشار و ترویج
 • انتشار محتوا در کانال های مختلف (وب سایت، رسانه های اجتماعی، ایمیل و غیره)
 • ارتقا و ترویج محتوا با استفاده از تبلیغات، شبکه سازی و استراتژی های درگیری

اهداف محتوایی خود را مشخص کنید

تعیین اهداف شفاف و واضح، پایه و اساس یک استراتژی محتوای قوی است. با تعیین اهداف روشن در مراحل اولیه، می‌توانید از سردرگمی و تأخیر جلوگیری کنید و به راحتی بر پیشرفت استراتژی بازاریابی محتوای خود نظارت کنید.

این اهداف باید با اهداف کلی کسب‌وکار تان همسو باشند. برای اطمینان از این همسویی، تصویر وسیع‌تری را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش فروش است، هدف محتوای شما می‌تواند ایجاد یک راهنمای آموزنده محصول باشد که مخاطبان را تشویق به خرید کند.

داشتن اهداف روشن و همسو برای همه افراد درگیر، از تولیدکنندگان محتوا ، بازاریابان و مدیران، بسیار قابل اهمیت است .

با پیروی از متدولوژی SMART، اهداف مشخص، قابل اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، مرتبط و محدود به زمان تعیین کنید. آن‌ها باید به وضوح مشخص کنند که می‌خواهید محتوای خود را به چه منظوری به کار بگیرید، مانند افزایش ترافیک وب‌سایت، ایجاد آگاهی از برند یا ایجاد سرنخ.

با شروع از پایه‌های محکم اهداف تعریف‌شده، می‌توانید یک استراتژی محتوای یکپارچه و مؤثر ایجاد کنید که به اهداف کلی کسب‌وکار شما کمک کند.

تعیین اهداف محتوا همچنین به شما کمک می کند تا مشخص کنید که کدام قالب محتوا را باید دنبال کنید.

به عنوان مثال، اگر به تبلیغات فوری نیاز دارید، پست های رسانه های اجتماعی و تبلیغات مناسب تر از نوشتن یک پست وبلاگ هستند.

 

به این ترتیب، مطمئن می‌شوید که محتوایی که تولید می‌کنید، ارزشی برای سازمان به ارمغان می‌آورد و بر رشد شرکت شما تأثیر مثبت می‌گذارد. موفقیت در دستیابی به اهداف شما را می توان با ردیابی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) و شناسایی زمینه های بهبود ارزیابی کرد.

نقش ها و مسئولیت ها را تعریف کنید

برای تقویت مسئولیت‌پذیری در تیم، نقش‌ها و وظایف خاصی را به اعضای تیم اختصاص دهید. این کار باعث می‌شود هر عضو تیم بر اساس مهارت‌ها و تخصص‌های خود بهترین کمک را در فرآیند تولید محتوا انجام دهد.

این رویکرد تضمین می‌کند که هر بخش از فرآیند توسط فردی با مهارت‌های مناسب اداره می‌شود و در نتیجه کیفیت نهایی محصول افزایش می‌یابد.

نگهداشتن یک لیست مکتوب از مسئولیت‌ها می‌تواند مفید باشد. به این ترتیب همه اعضای تیم در جریان هستند و وظایف به افراد مربوطه محول می‌شود. این کار از سوءتفاهم، سرزنش و تأخیرها جلوگیری می‌کند.

اگر هر یک از اعضای تیم از نقش خود آگاه باشد، می تواند بر همکاری کلی در تیم محتوای شما تأثیر مثبت بگذارد.

تعاریف روشن نقش ها ، روابط تیمی را بهبود می بخشد.

وقتی همه نقش خود را بدانند و نقش دیگران را درک کنند، احترام متقابل و همکاری را در بین اعضای تیم تقویت می کند. این درک می‌تواند منجر به یک محیط کاری هماهنگ‌تر و مؤثرتر شود که در نهایت اثربخشی جریان کاری محتوای شما را افزایش می‌دهد.

انتخاب بهترین سیستم مدریت محتوا